Management Accounting Test Questions

Q.  Determine B.E.P in units and amount if Units produced if Rs 10,000, Fixed cost is Rs 40,000, Selling price is Rs 50 per unit and Variable cost us Rs 30 per unit.

a. Rs 40 per unit, Rs 2,00,000
b. Rs 50 per unit, Rs 10,00,000
c. Rs 20 per unit, Rs 1,00,000
d. None of the above


ANSWER: See Answer
 
No explanation is available for this question!